İsrail, Nusayrat Mülteci Kampı’na saldırdı: En az 7 Filistinli öldü

İsrail ordusunun Gazze’nin merkezindeki Nusayrat Mülteci Kampı’na şafak vakti düzenlediği hava bombardımanında 7 kişi yaşamını yitirdi. Görgü tanıkları, İsrail’in Nusayrat Mülteci Kampı’na düzenlediği hava saldırısında 7 Filistinlinin öldüğünü, yaralananlar olduğunu ifade etti.

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin ortasındaki Deyr el-Belah kenti semalarında da yoğun uçuş yaptı. İsrail topçu birlikleri, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinin batı mahallelerine saldırılar düzenledi.

BATI ŞERİA’DA FİLİSTİNLİLERE SALDIRI

Öte yandan, işgal altındaki Batı Şeria’da İsraillilerin Filistinlilere ve araçlarına saldırdığı belirtildi. Filistin haber ajansı WAFA’ya göre İsrailliler, Ramallah, Nablus ve El Halil’de Filistinlilere saldırdı. Ramallah’ın doğusundaki Dibvan kasabasında toplanan İsrailliler, Filistinlilere taş attı ve 3’ünün yaralanmasına neden oldu.

AA’nın aktardığına göre, Nablus’un güneyindeki Huvvara kasabasında da başka bir grup İsrailli Filistinlilerin araçlarına saldırdı. Başka bir grup gaspçı İsrailli ise El Halil’in Beni Naim kasabasında kaçak yerleşim birimi kurdu.

Habere göre, İsrail ordusu da Ramallah’ın kuzeyindeki Ucul, Kudüs’ün kuzeydoğusundaki Anata ve Tulkerim’in doğusundaki Ramin kasabası ile El Halil’deki birçok mahalleye baskın düzenledi.

BEYAZ SARAY: KABİNENİN FESHİ İSRAİL’İN İÇ MESELESİ

Ayrıca ABD yönetimi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “olağanüstü hal hükümeti” olarak kurulan Savaş Kabinesi’ni feshetmesini “iç mesele” şeklinde değerlendirerek konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, günlük basın toplantısında soruları cevapladı. Kirby, Netanyahu’nun Savaş Kabinesi’ni feshetmesiyle ilgili bir soruya, “Bu Başbakan Netanyahu’nun kararı. Benny Gantz’ın ayrılmasından sonra Başbakan Netanyahu’nun başka ne seçeneği olabilirdi, emin değilim” şeklinde cevap verdi.

Savaş Kabinesi için “iç mesele” nitelemesini yapan Kirby, kabinenin savaşla ilgili tavsiye ve danışmanlık için alınan bir iç önlem olarak kurulduğunu ve ABD’nin de bunu o dönemde ve hala önemli bir adım olarak gördüğünü ifade etti.

Kirby, ABD Başkanı Joe Biden’in seçilmiş lider olarak Netanyahu ile görüşmeye devam edeceğine işaret ederek, “Her konuda anlaşamıyorlar. İleriye dönük her konuda hemfikir olmayacaklar ama birbirleriyle uzun bir ilişkileri var ve her ikisi de birbirleriyle açık bir iletişimleri olacağını biliyorlar” dedi.

Ne olmuştu?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve muhalefetteki Benny Gantz, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’te başlatılan saldırılardan 4 gün sonra “acil durum hükümeti” ve bunun altında daraltılmış bir Savaş Kabinesi kurulması konusunda anlaşmıştı. Savaş Kabinesi üyesi Gantz, 9 Haziran’da olağanüstü hal hükümetinden istifa ettiğini duyurmuştu. Gantz’in ardından Savaş Kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da Netanyahu başbakanlığındaki olağanüstü hal hükümetinden istifa etmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Savaş Kabinesi’nin Gantz’in talebiyle kurulduğunu ve istifasından sonra da kabineye ihtiyaç kalmadığını belirterek kabinenin feshedildiğini duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir