Taylor Swift’in jetinin olduğu havaalanında iklim eylemi: Uçakları boyadılar

İngiltere’de özel jetlerin bulunduğu, ABD’li ünlü şarkıcı Taylor Swift’in özel uçağının da park halinde olduğu Stansted Havalimanı’nda iklim eylemi düzenlendi. Dün de yaklaşık 5000 yıl önce inşa edildiği düşünülen Stonehenge’e turuncu toz boya atan ‘Just Stop Oil’ (Sadece Petrolü Durdurun) platformundan iki eylemci, benzer bir protesto düzenleyerek izinsiz girdikleri alandaki özel jetleri turuncuya boyadı.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, eylemciler 28 yaşındaki Jennifer Kowalski ve 22 yaşındaki Cole Macdonald, bugün yerel saatle 05.00 sıralarında Stansted’deki havaalanına girdi. Ardından özel jetleri boyayla hedef aldılar.

‘2030’A KADAR FOSİL YAKIT KULLANIMININ BİTMESİNİ TALEP EDİYORUZ’

‘Just Stop Oil’in sosyal medya platformu X’teki (eski adıyla Twitter) hesabından yapılan görüntülü paylaşımda, ‘Jennifer ve Colu’un Taylor Swift’in de jetinin park halinde olduğu özel havaalanının çitini keserek içeri girdiği’ ve bu eylemle birlikte ‘2030 yılına kadar fosil yakıt kullanımına son vermek için acil anlaşma talep ettikleri’ belirtildi.

Paylaşılan görüntülerde de iki eylemciden birinin önce havaalanının dışındaki çiti kestiği, ardından iki eylemcinin içeri girerek burada park halinde olan jetleri boyadığı görüldü.

Grammy Ödüllü şarkıcı Taylor Swift, özel jetini sık sık kullanıyor, uçağının saldığı karbon dolayısıyla da eleştirilerin hedefi oluyor. Swift’in avukatları, son olarak şubat ayında, müvekkillerinin uçağının yaptığı uçuşları internet üzerinden takip edip sosyal medyada paylaşan bir öğrenci hakkında yargıya başvuracaklarının sinyalini vermişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir